امروز یکشنبه 02 اردیبهشت 1403 http://noori87.cloob24.com
0

فیل سفید 

white elephant

محمود نوری شمس آباد*

نوع کمیابی از فیل‌ها وجود دارند که رنگ آنها قرمز-قهوه‌ای است و وقتی پوست آنها خیس باشد رنگ پوست، صورتی روشن خواهد بود. در زمان‌های دور در جنوب شرق آسیا، به این نوع فیل‌ها، فیل سفید می‌گفتند و آن را مقدس می‌شمردند و بر اساس قانون، کشتن فیل سفید یا کار کشیدن از آن ممنوع بود و این رسم هنوز در کشورهای برمه و تایلند وجود دارد.

در آن زمان‌ها، فیل سفید را سمبل قدرت و عدالت می‌دانستند و پادشاهان تلاش می‌کردند که از این فیل‌ها پیدا کنند و از آنها مراقبت کنند و با هدف بزرگ نشان دادن خود، معمولاً به عنوان تحفه به حاکمان و پادشاهان دیگر کشورها هدیه می‌دادند. با توجه به نادر بودن فیل سفید، نگهداری و مراقبت از آنها به شکل ویژه و با صرف هزینه‌های زیادی انجام می‌شد.

کسی که فیل سفید را به عنوان هدیه دریافت می‌کرد از یک سو برایش خوب بود که از پادشاه تحفه‌ای مقدس و بابرکت دریافت کرده است و جزو افتخارتش محسوب می‌شد و از سوی دیگر بد بود چون باید هزینه‌های زیادی صرف نگهداری آن می‌کرد و مجبور بود این هزینه‌ها را تا زمانی که فیل زنده بود خرج کند در حالی که هیچ استفاده دیگری هم نداشت.

تفسیر:

در مدیریت و کسب و کار، فیل سفید استعاره‌ای برای کار، اقدام، سرمایه‌گذاری یا پروژه‌ای است که به خاطر هزینه‌های زیاد، برای بهره‌برداری و نگهداری غیرسودآور است و به احتمال زیاد غیرسودآور باقی خواهد ماند و در واقع طی آن دارایی و منابع یک سازمان فدای اجرای یک طرح یا پروژه ناکارآمد می شود اما به دلایل مختلف، از جمله به خاطر هزینه‌های زیادی که صرف آن شده است، کنار گذاشته نمی‌شود.

چه فیل‌های سفیدی در، سازمانی که کار می‌کنید یا در زندگی شخصی خود می‌شناسید یا می‌توانید بیان کنید؟

نظر شما چیست؟

از نظر شما مدیر محترم،آیا در سازمانتان  فیل سفید وجود دارد؟

درصورت موجود بودن نام آن را برای چه واحدی یا (چکسی)در سازمان ارسال می کنید و پس از جمعبندی، و اطلاع مدیران ارشد با این  فیلها چه می کنید؟

اگر مایل هستید با ذک نوع کسب و کارتان و پاسخ این پرسشها برای این وبلاگ بنده را نیز در دانشتان سهیم کنید.

*مدیر آموزش موسسه اعتباری ثامن و عضو انجمن مدیریت ایران
تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه